۹:۴۸:۳۸ - شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یادداشت؛
کرونا، وسیله ای برای آزمایش جهانیان است
کرونا، وسیله ای شد تا در این آزمایش، عده ای نمره قبولی بگیرند و سربلند باشند آن هایی که با جان و مال و قلم و رسانه خود و هر آنچه از توانمندی و استعداد داشتند به میدان آمدند و صحنه های بی نظیری را در برابر چشمان دنیا ترسیم کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لوار به نقل ار  شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زینب عطاالهی، استاد حوزه علمیه خواهران الزهرا سلام الله علیها بندرعباس در یادداشتی نوشت: یکی از مسائلی که این روزه ها مورد سوال و شبهه قرار گرفته  این است که چرا حرم های مطهر بسته شده با اینکه قبلا برای شفای بیماران مورد توجه مردم بوده است؟ پاسخ  به این سوال بسیار راحت و قابل فهم بوده؛ یکی اینکه این جهان نظام اسباب است و سبب و نظام علی برآن حاکم است و خداوند قواتین این جهان را از مجرای طبیعی آن قرار می دهد.

به طوری که حتی پیامبران و امامان، اولیای خدا نیز درگیر بیماری می شدند و از خداوند طلب شفامی کردند، مهم این است که بدانیم آنچه این اسباب  تاثیر قرار داده خداوند است و اوست که می تواند بعضی امور را بر مصلحت تغییر دهد و این تغییرات را از راه توسل به ائمه و اولیاء خدا فراهم می آورد.

از طرف دیگر  یکی از قواعد عقلی دین این است که نباید به خود و دیگران ضرری وارد کنید؛ پس نمی توان خود را در معرض بیماری قرار داد آن نگاه دعا کرد و متوسل شد که خدایا مرا شفا بده.

این روزها آن چه باعث شده حرم های اهل بیت  علیهم السلام  بسته شود،  عدم شفا دهی نیست بلکه حضور و تجمع در حرم ها، همان در معرض ضرر قرار گرفتن است؛ زیرا این بیماری به دلیل  ازدحام و از طریق تماس و تنفس منتقل می شود، از این رو ، اولین کار ها، پیشگیری است.

اینکه در خانه بمانیم و تا ضرورتی نیست خارج نشویم ، عمل کردن به این دستورات عقلانی نه الان بلکه در همه ادیان و به ویزه از ۱۴۰۰سال پیش مورد نظر اسلام بوده، پس دین اسلام خود حامی و مبلغ بهداشت و رعایت این اصول است، از طرف دیگر شفا دهی اهل بیت علیهم السلام شامل روح انسان  هم می شود خیلی افراد که به ائمه متوسل می شوند چه حضوری و چه معنایی، از رحمت واسعه آن ها برخوردا می شوند.

اکنون که درب های حرم بسته شده اما درب های دل هایمان که بسته نشده پس می توان  متوسل شد و با پشتوانه عقلی کامل، وسیله های مقرب خداوند را واسطه قرار داد و برای شفای روحی و جسمی همه مردم، دعا کرد.

گاهی شرایط امتحان و آزمایش الهی به قدری سخت می شود تا ایمان هایی که به آن ها اعتماد داشتیم سنگ محک بخورد و مشخص شود تا چه میزان پای کار دین و اسلام ایستاده ایم.

کرونا، اگر چه ویروس منحوسی است که جان انسان ها را می گیرد؛ اما وسیله ای شد تا همگان بدانند انسان به همه پیشرفت های  علمی اش باز ناتوان است و باید دست توسل به خدای یگانه و اهل بیت بزند.

کرونا، وسیله ای شد تا در این آزمایش، عده ای نمره قبولی بگیرند و سربلند باشند آن هایی که با جان و مال و قلم و رسانه خود و هر آنچه از توانمندی و استعداد داشتند به میدان آمدند و صحنه های بی نظیری را در برابر چشمان دنیا ترسیم کردند.

این ها در مکتب اسلام بزرگ شده اند، این ها حاصل همان دعا ها و توسل ها و زیارت های اهل بیت  علیهم السلام است، این ها بود که نسلی را تربیت کرد که کار جهادی کنند.

 راه های کاهش ناراحتی ها  و استرس های  کرونایی

آنچه از این بیماری منحوس برای مردم ایجاد شده، گرفتاری های جسمی و روحی و اقتصادی است ،عده ای از عزیزانمان در بیمارستان ها بستری هستند، عده ای از فشار این بیماری دچار اضطراب و استرس شده اند و ماندن در خانه برایشان بسیار سخت و طاقت فرسا شده، عده ای هم کار های خود را از دست داده اند و رنج بزرگتری برآن ها وارد شده است .

آن چه برای درمان این موارد از دستورات دینی به ما رسیده این است که اولا در همه حال باید شکر گزار نعمت های الهی بود، این یک شعار نیست بلکه واقعیت …. وجودی انسان است اگر بیمار باشی ولی محبت خدا و اهل بیت  علیهم السلام در دل داشته باشی سعادتمند دنیا و آخرت خواهی بود، اگر صبور باشی خداوند مزد صبرت را خواهد داد.

کاش وقت هایی که در خانه هایمان از بی حوصلگی و استرس صحبت می کنیم و آن را معزل بزرگی به حساب می آوریم به یاد اسرایی باشیم که سال های طولانی در انفرادی  و با شرایط  سخت زندگی کردند؛ البته که شرایط ما بسیار راحت تر است، به یاد مردم سوریه و عراق که از  دست داعش، حتی خانه ای نداشتند که در آن پناه بگیرند، به یاد شهدای مدافع حرم.

مردم عزیز ، خداوند به برکت خون شهدا و رهبری امام راحل رحمه الله علیه  و مقام معظم رهبری مدظله العالی به ما عزت داده؛ به طوری که اکنون ابر قدرت های دنیا هم محتاج کمک های ما شده اند آن هایی که تحریم کردند اکنون خود گرفتار شده اند و چه زیبا آیه قرآن می فرماید: مکرو و مکر الله و الله خیر الماکرین .

یکی دیگر از سفارشات دین در مورد گرفتاری های  اقتصادی این ایام، توجه مسئولین به مردم و از همه مهمتر توجه خود مردم به یکدیگر است؛ اگر خویشاوند و همسایه یا دوستی داریم که به خاطر این بیماری یا غیر آن در اقتصاد زندگی اش خلل وارد شده، دست او را بگیرئیم و محترمانه و با حفظ عزت به او  کمک کنیم این هم جهاد با مال و ثروت است.

اگر برایمان مقدور نیست در خط مقدم باشیم حداقل از این کمک ها دریغ نکنیم، خداوند در قرآن احسان کنندگان را می ستاید، مردم مدینه را می ستاید وقتی که خودشان نیاز داشتند ولی مردم مهاجر را برخود مقدم می داشتند. بیائیم با هم مهربانی کنیم  قبل  از اینکه وقت از دست برود و حسرت آن را بخوریم؛ اگر هم توان مالی نداریم، حداقل از آبرو و کلاممان برای جمع آوری کمک های استفاده کنیم، یا حداقل احوالشان رابپرسیم و با آن ها همدردی کنیم.

مردم عزیز  ایران، اکنون که قلب های شما، مالا مال از امید و نیکی به یکدیگر است، کشور های دیگر دچار  ناامیدی و افسردگی شده اند؛ این امید از اعتقاد و اعتماد به خدا سرچشمه می گیرد، از اعتقاد به این جمله  ان مع العسر یسرا.

خدایا شکر که رهبری فهیم و شجاع داریم که در مواقع بحرانی و حساس کلامشان مثل نسیم رحمت الهی بر این ملت می وزد و مارا عرق در امید می کند.

این روز ها ی سخت هم می گذرد ولی سعادت از آن کسانی است که مثل اصحاب امام حسین علیه السلام  موقعیت را خوب شناختند و به فرمان امامشان جهاد کردند.

جهاد گران عرصه سلامت خوشا به حالتان که سربلند شدید؛ جهاد گران گمنام  خوشا به سعادتان که ثابت کردید که اصحاب مهدی ( عجال الله تعالی فرج الشریف ) هستید.

پیشنهاد برای روز های در خانه  بمانیم

اگر خانم خانه هستید و وظیفه مادری و همسری با شماست، به شما تبریک می گویم خداوند شما را حفظ کند.

مادر عزیز ، اخلاق خوب شما در این روز ها از همه مهمتر مهر و گذشت شما در برابر خانواده، کمتر از مدافعان سلامت در بیمارستان ها نیست؛ زیرا این شما هستید که با سعه صدر محیط خوبی را فراهم  می کنید تا افراد خانواده به ماندن در خانه دلگرم شوند و تحمل این شرایط برایشان راحت تر باشد؛ این روز ها رسیدگی شما به اعضای خانواده نوعی جهاد با تمام وجود است

گاهی انسان صبرش را از دست می دهد و تحمل این شرایط  برایش سخت می شود  یه توصیه در  دین برای این مواقع وارد شده  این است که منتظر نباشید دیگران به شما انرژی دهند سعی کنید برای خودتان انرژی کسب کنید چطور؟  یکی از مهمترین منابع انرژی که در روح انسان ها تاثیر بسیار زیادی دارد ذکر گفتن و یاد خداست این روز ها که فرصت بیشتری است سعی کنیم خلوت هایی با پروردگارمان داشته باشیم ؛ تلاوت آیات قرآن، حال دل انسان را  بسیار خوب می کند، توجه به معانی آیات ، سطح معرفت انسان را عمیق می کند.

استغفار کردن، زیارت های ائمه خواندن، همراه شدن با برنامه های معنوی رسانه که این ایام الحمد الله به خوبی اجرا می شود و برگزاری مراسم دعا و نماز در محیط خانواده ( الا بذکر الله تطمئن القلوب )

فراهم کردن بازی های بانشاط در محیط خانواده، پختن غذا های متنوع ( نزدیک حالت زن به خداوند زمانی است که در خانه مشغول رسیدگی به امور زندگی و فرزندان است )، تماس تلفنی و تصویری با اقوام وخویشان ( صله رحم ) حال خانواده ها را دز این زوطها خوب می کند.

انتهای پیام/

fff
تبليغات
/ / سلام لوار / /