۱۱:۰۴:۴۵ - جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهر بندرخمیر جولانگاه سگ های ولگرد/شهردار بندرخمیر: سگ ها برای شهر مفید هستند
سگ های ولگرد با سروصدایی که از خود تولید می کنند باعث بی خوابی، اضطراب و نارضایتی مردم شده اند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لوار بندرخمیر، وجود سگ های ولگرد باعث مشکلات زیادی برای مردم شهر بندرخمیر شده است. این حیوانات که عمدتا شب ها را تا به صبح در کوچه ها پرسه می زنند، […]

سگ های ولگرد با سروصدایی که از خود تولید می کنند باعث بی خوابی، اضطراب و نارضایتی مردم شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لوار بندرخمیر، وجود سگ های ولگرد باعث مشکلات زیادی برای مردم شهر بندرخمیر شده است. این حیوانات که عمدتا شب ها را تا به صبح در کوچه ها پرسه می زنند، در دسته های چندتایی هستند و با سروصدایی که از خود تولید می کنند باعث بی خوابی، اضطراب و نارضایتی مردم شده اند.

وجود سگ های ولگرد در شهر علاوه بر ایجاد نارضایتی آثار دیگری چون خطر حمله به شهروندان و انتقال بیماری را نیز در پی دارد.

گفتنی است که شهرداری بندرخمیر در راستای مبارزه با سگ های ولگرد طرح قرنطینه آنها را در دستور کار خود قرار داده که این طرح هنوز نتوانسته معضل سگ های ولگرد را حل کند و آنچه که شاهد آن هستیم جولان سگ های ولگرد در کوچه و خیابان های شهر بندرخمیر است.

برای رصد تردد حیوانات نیاز نیست بر خود عسر و حرجی وارد کنیم، فقط کافی است نیمه های شب یا اول صبح سری به کوچه و خیابان های شهر بزنیم.
برای پیگیری این موضوع خبرنگار لوار مصاحبه ای را با محمودی شهردار شهر بندرخمیر در خصوص طرح جمع آوری سگ های ولگرد انجام داد.

شهرداری چه اقداماتی در خصوص طرح جمع آوری سگ های ولگرد داشته است؟

سعی شد از تجارب شهرهای دیگر که با این معضل مواجه هستند استفاده شود. به آن شهرها رفته و از نزدیک اقدامات آنها را بررسی کردیم و نتیجه آن اجرای طرح جمع‌آوری سگ ها و ساخت پناهگاه برای آنها بود. پناهگاه سگ ها در مساحتی ۱۰۰ متری ساخته شد و بعد از آن مرحله جمع آوری این حیوانات در دستور کار قرار گرفت.

در مرحله اول سعی شد برای زنده گیری سگ ها از داروهای بیهوشی استفاده شود که در اجرا با دو مشکل روبرو شدیم. ابتدا هزینه بالای داروهای بیهوشی که سبب می شد میزان کمی دارو تهیه کنیم و برای تعداد محدودی از سگ ها قابل استفاده بود. دوم نتیجه داروی بیهوشی بر روی سگ ها تضمینی نداشت، یا اثر داشت که سگ جمع آوری می شد، یا اثر نداشت یا دیر اثر داشت که در هر دو صورت سگ متواری شده و از موقعیت او اطلاعی نداشتیم.

بعد از برخورد با مشکلات داروهای بیهوشی با افرادی که بصورت داوطلبانه حاضر به جمع آوری سگ ها بودند وارد مذاکره شدیم، ایشان به ازای هر سگ مبلغ ۳۰ هزار تومان دریافت می کنند. تا کنون بیش از ۷ سگ از طرف آنها به پناهگاه سگ ها تحویل شده است و فعالیت آنها همچنان ادامه دارد.

اقدام اثر بخش دیگری که برای جمع آوری سگ های ولگرد انجام شد ساخت تله در مکان پناهگاه سگ ها بود. به دلیل اینکه در این مکان همیشه غذا برای سگ ها فراهم و به دنبال غذا به آنجا می آیند، از این رو تله در به دام انداختن سگ ها موفق بوده است.

با یک کلینیک تخصصی در بندرعباس برای جمع آوری سگ ها قرارداد بسته ایم و آنها وظیفه جمع آوری، عقیم سازی و پلاک گذاری را انجام و سگ هایی که از نژاد خوبی هستند را در شهر رها سازی می کنند. البته این کلینیک هنوز فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نکرده است.

آیا این اقدامات می تواند موثر باشد و اینکه بازگرداندن سگ ها به شهر خطری برای شهروندان در پی ندارد؟

باید به این نکته توجه کرد که شهر را یکدفعه نمی شود از سگ ها خالی کرد زیرا پیامد آن زیاد شدن حیوانات دیگر بخصوص موش و در بعضی مواقع شغال، روباه و گرگ است. لذا در تمام شهرهای دنیا سگ هایی را در محلات و خیابان ها می بینید، این موضوع عمدی است.

سگ های رها شده باید واکسیناسیون شده، هاری آنها چک و عقیم شده باشند تا اینکه کمترین آزاری را به محله برسانند. بطور کلی حضور سگ های ایمن سازی شده حضوری مفید است. حضور آنها از نظر کنترل جمعیت حیوانات و نگهبانی از شهر مفید است. سگ های ایمن سازی شده و عقیم خطری برای شهروندان ندارند، نیاز است در برخورد با این حیوانات فرهنگ سازی صورت گیرد.

در حال حاضر در کدام مرحله از اجرای طرح قرار داریم؟

ما در مرحله زنده گیری سگ های ولگرد هستیم، مراحل بعد عقیم سازی و واکسیناسیون، پلاک گذاری و مرحله آخر رها سازی بعضی از آنها در شهر است. این مراحل باید بصورت کامل انجام شود تا بتوانیم بگوییم طرح ما موفق بوده است.

باید به این نکته توجه کرد که این طرح یک حرکت جدید در شهر بندرخمیر و کار بسیار سختی است. بسیاری از شهرداری ها به جهت هزینه و مشکلات زیاد تمایلی به اجرای این طرح ندارند و هنوز با توجه به قانون منع اتلاف حیوانات به این کار در خصوص سگ های ولگرد مشغولند. ما این طرح را با تمام مشکلاتش پذیرفتیم تا به امید خدا الگویی برای شهرهای دیگر شویم.
این طرح هنوز بصورت کامل در هیچ شهری با موفقیت اجرا نشده و ما شهرداری موفقی را در این عرصه نمی یابیم.

یکی از مشکلاتی که مردم با حضور سگ ها در شهر دارند سروصدای آنهاست، بخصوص در شب ها، اگر رهاسازی دوباره آنها مطرح باشد آیا باز شاهد سروصدای آنها خواهیم بود؟

ما با کارشناسان زیادی صحبت کرده ایم؛ سروصدای سگ ها در شب بیشتر برای غذا و جفت گیری است. وقتی ما تعداد سگ ها را کنترل و غذای آنها را از طریق مردم همان محل تامین کردیم دیگر سگ ها بصورت دسته جمعی برای پیدا کردن غذا پرسه نمی زنند و چون عقیم شده اند دیگر به دنبال جفت گیری نیستند از همین رو شاهد سروصدای آنها نخواهیم بود. از مزایای دیگر رهاسازی دوباره سگ ها در محل این است که از ورود سگ های جدید و موجودات دیگر و همچنین ازدیاد موش ها در شهر جلوگیری می کنند. این راهکار بر اساس تجارب شهرهای دیگر قرار است انجام گیرد.

آیا در شهرهای دیگر که این طرح در حال اجرا است به مرحله آزادسازی دوباره سگ ها رسیده اند؟

در داخل کشور شهری را که به این مرحله رسیده باشد را ندیده ام ولی در خارج کشور نمونه هایی وجود دارد. ما به دنبال این هستیم که الگویی موفق در داخل کشور باشیم، کار بسیار سختی است ولی تلاش خودمان را می کنیم.

چند جلسه هماهنگی برای اجرای این طرح برگزار شده و چهادارات و نهادهایی شمارا در اجرای این طرح همراهی می کنند؟

سه جلسه در فرمانداری برگزارشد و اداراتی که در اجرای این طرح ما را همراهی می‌کنند ؛ کارخانه سیمان و دامپزشکی بصورت مستقیم درگیر هستند، محیط زیست نیز در جریان اجرای طرح است ولی دخالت عملیاتی ندارد.

fff
تبليغات
کانال تلگرام / سلام لوار http://nashrkhabar.ir/ /