۱۶:۴۳:۵۵ - یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
«تنگچ»؛ روستایی زیبا و محروم در بندر خمیر
روستای تنگچ با جمعیتی بالغ بر ۱۹ خانوار یکی از زیباترین و محروم ترین روستاهای بخش رویدر شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لوار بندرخمیر، روستای تنگچ با جمعیتی بالغ بر ۱۹ خانوار یکی از زیباترین و محروم ترین روستاهای بخش رویدر شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان است.   این روستا به […]

روستای تنگچ با جمعیتی بالغ بر ۱۹ خانوار یکی از زیباترین و محروم ترین روستاهای بخش رویدر شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لوار بندرخمیر، روستای تنگچ با جمعیتی بالغ بر ۱۹ خانوار یکی از زیباترین و محروم ترین روستاهای بخش رویدر شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان است.

 

این روستا به لحاظ زیبایی و بهره مندی از طبیعت بکر مقصد بسیاری از مردم منطقه برای تفریح و گردش است و در صورت برنامه ریزی و تامین زیرساخت این توانایی را دارد که مقصدی جدید برای بسیاری از گردشگران استانی و شهرستانی باشد. غالب اهالی این روستای دورافتاده جهت امرار معاش به پیشه کشاورزی و دامداری مشغولند و از نظر معیشت در وضعیت مطلوبی به سر نمی برند.

 

روستای تنگچ که در گذشته از جمعیت خوبی بهره می برد در حال حاضر به دلیل کمبود امکانات به جمعیت ۱۹ خانوار رسیده است و اگر نگاه مسولین به این روستا نباشد آینده روشنی را نمی توان برای آن متصور بود. متاسفانه تراژدی کوچ جمعیت روستایی به شهرها شامل حال بسیاری از روستاهای شهرستان بندرخمیر است.

 

آب شرب روستا از چشمه و چاهی که به این منظور توسط خیرین حفر گردیده به استخر آبی که آن هم به همت خیرین بنا شده است ریخته و توسط لوله هایی که سال ها پیش اداره آب از آنها برای انتقال آب به روستا استفاده کرده به منازل اهالی روستا می رسد، لیکن فرسوده بودن خط لوله انتقال آب باعث شده در حال حاضر حدود نیمی از جمعیت ۱۹ خانوار با قطعی آب مواجه باشند و به گفته اهالی، پیگیری ها نیز در این زمینه به نتیجه نرسیده است.

 

ادریس جعفرپور رئیس شورای بخش رویدر در گفتگو با خبرنگار لوار حول موضوع ساخت سد برای روستای تنگچ گفت: به گفته کارشناسان منطقه بالادست روستای تنگچ مکان مناسبی برای احداث سد است و از محاسن ایجاد سد در آن منطقه را تقویت سفره آب های زیرزمینی و تامین آب برای کشاورزی عنوان کرده اند. اگر این مهم توسط مسولین محقق شود می تواند در تقویت آب های زیرزمینی، رونق کشاورزی روستا، اشتغال جوانان و جلوگیری از مهاجرت اهالی نقش بسزایی داشته باشد.

یکی دیگر از گله مندی های مردم روستای تنگچ نبود فضای تفریحی و ورزشی در روستا است. روستای تنگچ یکی از محروم ترین روستاها از نظر امکانات تفریحی و ورزشی است. تنها پارک روستا که اخیرا ساخت آن به اتمام رسیده است به همت خیرین و مردم روستا بوده و مردم هنوز چشم انتظار ورود مسولین به بحث امکانات تفریحی و ورزشی هستند. در تحقیقات میدانی مردم روستا عنوان کردند که برای بهره مندی از خدمات تفریحی و ورزشی به روستاهای اطراف مراجعه می کنند، بی شک تامین فضاهای تفریحی و ورزشی یکی از عواملی است که در رضایتمندی مردم از روستا موثر بوده و از مهاجرت اهالی روستا جلوگیری می کند.

از نارضایتی های دیگر مردم روستا اجرا نشدن طرح هادی در روستا است، خیابان و کوچه های روستا خاکی بوده و یکی از مطالبات مردم اجرای طرح هادی و آسفالت شدن جاده های روستا است.

فراهم کردن امکانات در روستاها بی شک شرایط زندگی روستاییان را بهبود می بخشد و از مهاجرت آنها به شهرها و خالی شدن روستا ها جلوگیری می کند.

fff
تبليغات
کانال تلگرام / سلام لوار http://nashrkhabar.ir/ /